ייעוץ זוגי

מהו ייעוץ זוגי ?

ייעוץ זוגי (או בשמו המקצועי: ייעוץ יחסים) הוא תהליך של ייעוץ הניתן לצדדים של מערכת היחסים הזוגית, במטרה לזהות לנהל טוב יותר או ליישב ולפתור מחלוקות בעייתיות ודפוסים חוזרים של מצוקה הנגרמת לבן/בני הזוג. היחסים נשוא הייעוץ עשויים להיות בין בני המשפחה או בני הזוג עצמם כמו גם במערכות מורכבות יותר (ראה גם טיפול משפחתי).

ייעוץ זוגי ממוקד יכול להתבצע בשיטת ה"מרתון" כלומר: מס' פגישות (5-6 מפגשים) בהן היועץ בשיתוף פעולה של בני הזוג מאתר את הבעיה או מוקד הסכסוך ונותן להם כלים אשר יסייעו להם לפתור וליישב את הסכסוך. ישנם  מקרים בהם יומלץ דווקא הליך לטווח ארוך (בין 12 ל 24 מפגשים), ואולם מצבים אלה הם יוצאי דופן, באשר הליך הייעוץ הזוגי הינו מעצם טיבו קצר יחסית ומותאם להשגת פתרון ממוקד במערכת הזוגית.

בנוסף, ייעוץ זוגי נוטה להיות יותר "כאן ועכשיו",  לגילוי והטמעה של אסטרטגיות התמודדות חדשות עם מצבים ואתגרים שיוצרת זוגיות.

ייעוץ זוגי מנסה להתמקד על בעיות פתירות תוך מעבר מבחינת ה"היסטוריה" של מערכת יחסים, אל העתיד תוך דגש על הרגשות שהם היעד אך גם ה"סוכן" של שינוי.

לפני שניתן להבין את נקודות הכשל וגורמי המתיחות במערכת היחסים בין יחידים, חשוב להכיר את בני הזוג עצמם שכן לכל אדם, לרבות ליועץ, אישיות בעלת תפיסה ייחודית, מערכת של ערכים והיסטוריה אישית.

בני הזוג במערכת היחסים מביאים עימם לזוגיות, לעיתים קרובות, מערכות ערכים שונות, הם שונים זה מזה, מטבע הדברים, ברקע המשפחתי בדגשים רגשיים שונים שהפנימו במהלך חייהם עד שהגיעו לזוגיות, כמו גם בציפיות שיש לכל אחד מהם מבן/בת הזוג, על רקע ההבדלים במכלול הרגשי שכל אחד מאיתנו נושא עימו.

על בני זוג במערכת יחסים ועל גורמי המחלוקת ביניהם משפיעים משתנים מוסדיים וחברתיים (כמו קבוצה חברתית, דתית וגורמים קיבוציים אחרים) המעצבים אופי של אדם, והתנהגויות המאפיינות אותו, אשר הבנתם נחשבים חלק חשוב מהצלחת תהליך של ייעוץ זוגי וטיפול בסכסוכים בתוך המשפחה.

עיקרו של הליך הייעוץ שנושא הקשר הזוגי ומשפחתי הוא איתור קשיים ועכבות, במיוחד ביכולת בני הזוג לתקשר זה עם זה, עם יתר בני המשפחה ועם החברה בכללותה, תוך שימת דגש על המאחד, המשותף והטוב שחזקה על בני זוג שמצאו זה בזה בשלבי הזוגיות שטרם פרוץ המשברים.

חשוב להבין כי מטבע הדברים לא כל משבר הוא בר פתרון במישור הזוגי. יש, למשל, מצבים בהם הסכסוך הדרדר לפסים של אלימות פיסית, נפשית או אחרת ובמקרה כזה מעורבות של גורמי אכיפה כמו משטרת ישראל, מרכזים למניעת אלימות במשפחה ובית המשפט הינה הכרחית, ולו בכדי למנוע סיכון פיסי מאחד מבני הזוג, מהילדים ומבני משפחה  אחרים. 

יחד עם זאת, נטיותנו הטבעית כבני אדם במערכת יחסים ארוכה שבה עליות וירידות לראות ב"מקרה  שלנו" כמקרה "קשה במיוחד", הגם שברוב המקרים ניתן לאתר פתרון בר-קיימא לסכסוך אך הדבר דורש עבודה באיתור היסודות לסכסוך הזוגי והגם שלעיתים, גם פרידה עשויה להיות מענה ראוי לסכסוך בין בני זוג, הרי שאיתור גורמי סכסוכים בין בני הזוג ובתוך המשפחה ומציאת פתרונות מתאימים דורש מיומנויות מקצועיות כמו גם כמויות גבוהות של אינטליגנציה  רגשית, אמפתיה והבנה.

אל תוותרו ! ואל תזניחו !

רוב מערכות היחסים יתקלו בתקופות של מתח, תסכול וקשיי תקשורת,  מצבים הגוררים , למרבה הצער, תפקוד בלתי אופטימאלי של כל אחד מבני הזוג לא רק בדלת אמותיהם אלא גם פגיעה ביכולת כל אחד מהם למצות כישוריו, להפקת המירב מעצמו,  ולתפקודו הכללי מחוץ לבית, לרבות בעבודה, בלימודים ומול צדדים שלישיים.

לעיתים קרובות ניתן לזהות במערכות יחסים זוגיות ומשפחתיות דפוסים שליליים קבועים החוזרים על עצמם. דפוסים אלה יכולים להיקרא מחזורי אינטראקציה שלילית.

ישנן סיבות אפשריות רבות להווצרות מחזורי אינטראקציה שלילית ודפוסים שליליים, ביניהם ניתן למנות, בין היתר: חוסר ביטחון, אגו, יהירות, קנאה, כעס, תאוות בצע, תקשורת והבנה לקויים, העדר כלים לפתרון בעיות, בריאות לקויה, מעורבות צד שלישי וכן הלאה.

גם שינויי מצב חיצוניים כמו מצב כלכלי ובריאות פיזית, וכמו גם השפעתם של בני משפחה אחרים עלולים להיות בעלי השפעה רבה על התנהגות, התגובות והפעולות של בני אדם במערכת יחסים.

לעתים קרובות גורמי הקושי הזוגי או מחזורי אינטראקציה שלילית, הם שילוב בין שני גורמים או יותר, וכאמור, פעמים רבות אין מדובר רק באחד מבני הזוג אלא גם מעורבים אחרים מפגינים תכונות כאלה.

השפעות היחסים היא הדדית- על כן יש לבדוק לעיתים את האפשרות לצרף לייעוץ כל אדם מעורב שהשתתפותו עשויה להשפיע לטובה על התהליך, אך צירוף זה, שאינו אפשרי בחלק גדול מהליכי הייעוץ, הגם שהוא מומלץ – אינו הכרחי להצלחת התהליך).

פתרון בר קיימא לבעיות ומציאת נתיבים לחידוש והחייאת היחסים הזוגיים תוך יצירת מסלול  שימנע ככל הניתן מחזרה לדפיסם השליליים, מחייב לעיתים ארגון מחדש של האופן בו בני זוג תופסים זה את זה והבנת הרגשות שמניעים אותם - איך מסתכלים או מגיבים למצבים נפוצים וכיצד מרגישים ביחס אליהם.

איתור תפיסות ותגובות רגשיות ביחסים כוללים זיהוי ערכי הליבה  המשותפים לשני בני הזוג כמו גם איתור השוני בין בני הזוג והפנמתם.

משמעות הדבר היא כי כל אחד מבני הזוג לוקח אחריות שווה על מודעות לקשיים  וגורמיהם כפי שהים עולים ממכלול הנסיבות, המודעות היא התרומה המרכזית שנוצרת לבני הזוג במסגרת התהליך. המודעות לבעיה  ולגורמיה יוצרת שינויים יסודיים הן במישור המחשבה והן במישור הרגש.

השלב הבא הוא לאמץ את המודעות, ולרתום אותה לשינויים מבניים פנימיים ובין אישיים במערכת היחסים תוך מעקב לגבי האפקטיביות של שינויים אלה לאורך זמן.

אכן, בדרך כלל לאותם יחסים אישיים קרובים יש מידה מסוימת של "תלות הדדית" – כלומר, השותפים לקשר הזוגי, במהלך תהליך הייעוץ הם לסירוגין אישיות עצמאית ונפרדת ולסירוגין בעלי תלות הדדית זה ביחס לזה בהיבט המיוחד של יחסים זוגיים בכלל ויחסי הזוג שבייעוץ בפרט.

הליך הייעוץ הזוגי חושף את המתחים שיוצר הניגוד המובנה בין הצורך באינטימיות לצורך באוטונומיה של כל אחד מבני הזוג.

שביעות הרצון המשותפת פועלת כמשקל נגד,  למתח בין הצרכים הללו, של אינטימיות מול אוטונומיה, והיא מובילה לשביעות רצון ביחסים וליציבות, תוך הענקת כלים לפיתוח גמישות גבוהה יותר ומאפשרת על פי רוב לכל אחד מבני הזוג להביא עצמו לפיתוח אישי מירבי והתפתחות זוגית מיטבי.

ייעוץ זוגי יעניק לכם ערוץ הידברות שהוא המפתח להצלת הקשר!

ייעוץ טלפוני- אם אתם מרגישים במצוקה, עדיין מתביישים להגיע לפגישה או אם אתה במילואים ומרגיש צורך לדבר על בעיה כלשהי או אם את חשה בודדה  מכל סיבה שהיא,אני כאן בשבילכם, אקשיב לכם טלפונית וננסה יחד להבין במה מדובר. (אפשרי גם לקיים שיחה באמצעות Skype  ובאמצעות WhatsApp וכל יישום דומה) , ניתן לשלם תשלום מאובטח בכרטיס אשראי או בהעברה בנקאית, ולהתקשר